Çevik Olmak mı Çevikmiş Gibi Yapmak mı?

2
2644

Hızla değişerek dijitalleşen ve rekabetin arttığı dünyada, çevikliğe olan yönelim gün geçtikçe artıyor. Yazılım geliştirme süreçlerimizde de bu değişime uymaya çalışmak, süreçlerimizi daha anlaşılır kılmak ve müşterilerimizle olan işbirliğini arttırmak için çevik (agile) yaklaşımlar iyi bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Birçok şirket bu değişimin gerisinde kalmamak için, çevik yöntemleri kullanarak, aradaki farkı kapatmaya çalışıyor.

Günümüzde çevikleşme oranının yükseldiğini görüyoruz. Ülkemizde hızla yayılan çevik olma çabası oldukça sevindirici bir durum. Ancak en az onun kadar hızla yayılan, çevik olduğunu iddia eden irili ufaklı farklı kurumlar, sadece bir metodolojiyi takip etmeye çalışarak ya da kalıplaşmış bir takım uygulamaları tekrar ederek çevikleştiklerini düşünmeleri gerçekten üzücü.

Hepimiz çeviğiz; çünkü her sabah dünü, bugünü ve yarını konuşuyoruz. Hepimiz çeviğiz; küçük kırılımlı işlerle değer üretiyoruz. Hepimiz çeviğiz; sürecimizin problemli yerlerini sürekli iyileştiriyoruz. Aslında scrum manifestosuna göre oldukça mükemmeliz. Teoiriyi uygulamaya döktüğümüzde gerçekten mutlu bir çevik miyiz?

 • Projeleriniz bir bütün halinde kırılıma ayrılmadan mı önceliklendiriliyor ve planlanıyor?
 • Direksiyonun başında product owner’ın yerine hiyerarşik yapıyı benimsemiş yöneticiler mi var?
 • Takıma, product owner’a ve organizasyona yönelik sorumluluklarını yerine getiren bir scrum master’ınız yok mu?
 • Takımlar ve kişiler arası iletişim mail yoluyla mı yapılıyor?
 • Çalışan bir yazılımı üretmek bir aydan fazla mı zamanınızı alıyor?
 • Yazılım kalitesini arttırmak için kod review, refactoring yapılmıyor mu?
 • Test senaryolarınız yok mu?
 • İç ve dış müşteriniz ile iletişim de arayı açıyor musunuz?
 • Çalışmalarınızın yarısını saatlerce süren, kalabalık toplantılar mı işgal ediyor?
 • Takımlarınız 3 kişiden az 9 kişiden fazla mı?
 • Bilgiye erişim herkesin anlayabileceği şekildeki şeffaflıktan uzak mı?
 • Yazılım geliştirme süreci kültürünüz çözüm odaklı ve işbirlikçi  yaklaşımdan uzak günü kurtaran ve suçlayıcı mı?
 • Takımların kendi kendine organize olması yerine,yöneticilerin direktiflerine uyan ve gelen bilgiler doğrultusunda şekil alan bir yapısı mı var?
 • Planlamalarda verilen efora ve süreye uyulmuyor mu?

Yukarıdaki soruların en az üçüne evet diyorsanız çevik değilsiniz demektir. Her kurumun ve takımın çevik olma yolu farklı ve eşsizdir. Tüm takımların dinamikleri farklıdır, bu doğrultuda yaklaşımınız da farklı olmalıdır, odağınız müşteri memnuniyeti ve işin değeri olmalıdır. Kolay gözükmese de, müşteri odaklılık ve çalışan motivasyonunu bir arada götürmek doğru olandır, kolayı seçip birisinden vazgeçmek hatadır! Takımlarınızda scrum yapmaya çalışarak çevik olamazsınız. Çevik olmanın ön koşulu, çalışanların düşünce biçiminin değişmesidir.

“Çevikmiş gibi yapmayın, çevik olun!”, bunun için tekrar tekrar denemeler, gözlemler yapın, başarısızlıklardan ders çıkarın ve adapte olun.

 

Behire Tapınç
YTÜ Üniversitesi Matematik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri mezunu olup, yine aynı üniversitede, Bilgisayar Mühendisliği / Bilgi Teknolojileri alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. IT sektöründe özel bir firmada "Yazılım Ürün Yöneticisi" olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2 YORUMLAR

 1. Güzel bir anlatım olmuş. Emeginize saglık. Agile nedir, temel prensipleri nedir konulu bir yazı da olursa bekleriz

 2. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda bu konuya da değinmeyi arzu ediyorum.

Comments are closed.