Amerikan Bezi Nedir?

0
11859

Amerikan bezi, %100 pamuk ipliğinden imal edilen, yaygın bir kullanım alanı olan, beyaz renkte temel kumaş türlerinden biridir.

Bu kumaş, bazı yerlerde kaput bezi olarak da isimlendirilir. Mukavemeti yüksek, dayanıklı bir kumaş çeşididir.

Bu kumaş, genellikle 220 cm veya 240 cm eninde, 30 metre veya 50 metrelik kumaş topları halinde sevkedilmektedir.

Amerikan bezi, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ev tekstilinde; yastık iç kılıfı imalından tutun, yorgan şiltesine kadar bir çok kullanım alanı vardır.

Aynı kumaş, 8 – 10 metresi toptan kesilerek kefen bezi olarak da kullanılmaktadır.

Reklam firmaları ve ajanslar, bu kumaşı, bez afiş ve promosyon amaçlı bez çanta yapımında da kullanmaktadırlar.

Hububat ve bakliyat imalatı yapan firmalar, ürünün nemlenmesini ve küflenmesini engellediği için, 1 kg. lık, 5 kg. lık, 10 kg. lık, 25 kg. lık ve 50 kg. lık ürün içine alacak şekilde, hububat ve bakliyat torbası olarak da kullanmaktadırlar.

Resmi kurum ve kuruluşlarda, bu ürün farklı ebatlarda dikilerek evrak torbası ve evrak çantası olarak kullanılmaktadır.

Nem ve rutubetten etkilenen ürünler için, uygun ebatlarda kesilip dikilerek numune torbası olarak da kullanım alanı vardır.

Bazı hassas ürünlerin nakliye ve taşınmasında, ürünün çizilmesi ve zarar görmesini engellemek amacıyla, sarma ve izolasyon amaçlı olarak da kullanımı mevcuttur.

Mobilya ve koltuk imalatçıları, koltukların alt kısımlarında, astar olarak da çuval bezi veya amerikan bezini kullanmaktadırlar.

Tekstil meslek kursları ve meslek liseleri, ürünlerin kalıplarını çıkarmak için de amerikan bezi veya amerikan bezinin biraz daha sık dokunmuş hali olan patiska bezini kullanmaktadırlar.

Emiciliği yüksek olduğu ve tüy bırakmadığı için, geniş makine parkuru olan imaatçı firmalar, makine parçalarını silme ve temizleme işlerinde de bu kumaşı tercih etmektedirler.

Amerikan bezinin kalitesinde, bezin dokuma sıklığı, ayırt edici bir özellik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu üründe dokuma sıklıkları; 38 tel, 40 tel, 42 tel, 44 tel ve 46 tel olarak değişiklik göstermektedir. Burada tel olarak ifade edilen, kumaşın dokunmasında kullanılan iplik tel sayısıdır. Örneğin 42 tel kumaşın 1 cm2 lik alanında, 42 tel iplik olduğunu anlayabiliriz. Bu ipliklerin 21 teli ende ve 21 teli boyda olmak üzere, 1 cm2 alanda 42 ip olduğu anlaşılmaktadır.

Bu kadar yaygın kullanım alanı olan bu kumaşın Türkiye’de üretimi ağırlıklı olarak Denizli ilimizde yapılmaktadır.

Bu ürünü mahallenizdeki veya sokağınızdaki mefruşatçı veya yorgancılardan temin etmeniz mümkün. Kaç metreye ihtiyacınız olduğunu söyleyip, kumaş topunda kestirebilirsiniz. Mağazalardaki metre fiyatı 7,50TL – 10 TL aralığında değişmektedir.

Bu ürünü 30 veya 50 metrelik kumaş topu olarak satın almak isterseniz, Google’ da “amerikan bezi fiyatları” şeklinde arama yaptığınızda, karşınıza bir çok alternatif site çıkacaktır. Solo Tekstil firmasının sitesinden, ürünün güncel fiyatlarını görme ve sipariş verme imkanına sahipsiniz.

Bu kumaşla ilgili merak ettiğiniz sorular olursa, yazımızın alt tarafına yorum olarak sorularınızı yazarsanız, yardımcı olmaya çalışırım.