Bildirimler, telefon veya tabletlerimizin ekranlarında, en üstte çıkan küçük ikonlarla tanımlanırlar.

Telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalar veya oyunlar, o an kullanılmıyor olsalar bile, telefonunuza uyarı mesajı gönderebiliyor. Mesela WhatsApp uygulamasından gelen mesaj bildrimleri veya oyunlardan gelen durum / uyarı bildirimleri gibi.

Bu uyarılar işinize yarayan ve sizi bilgilendiren uyarılar olabileceği gibi, bazı durumlarda rahatsızlık veren boyutlarda olabilir. Bazen oyun veya uygulamalardan o kadar çok gereksiz bildirimler geliyor ki, çoğu zaman bu bildirimleri gözardı etmeye başlıyoruz.

Bu noktada yapacağınız küçük düzenlemelerle, bazı uygulamaların size bildirim göstermesini engellemeniz mümkün.

Bu sayede, sadece bildirim almak istediğiniz uygulamaların bildirimlerini aktif durumda bırakıp, istemediklerinizi kapatabilirsiniz. Bu seçimi, her uygulama için tek tek yapabilirsiniz.

Normal şartlarda, telefon veya tabletinize yüklediğiniz her uygulama için, “Bildirimleri Göster” seçeneği açık olarak gelir.

Farklı android versiyonlarında, ayarları değiştireceğimiz ekranlarda küçük görsel farklılıklar olabilir. Bizim buradaki anlatımlarımız, sizin telefonunuzda farklı görünümde olabilir. Siz işlemleri, vereceğimiz menü başlıklarından takip ederek gerçekleştirin.

Telefon veya tabletimizin “Ayarlar” bölümüne giriş yapıyoruz. Giriş ikonu genelde, diğer uygulamalarla aynı yerde bulunur. Karşımıza gelen seçenekler arasında “Uygulamalar” veya “Uygulama Yöneticisi” başlığını bulup içine giriş yapıyoruz.

Girdiğimiz bölümde, telefon veya tabletimize yüklenmiş olan uygulama ve oyunların, alfabetik olarak bir listesi gelecektir. Bu listeden, bildirimlerini kapatmak istediğimiz “uygulama adını” seçiyoruz. Gelen listeden “bildirimler” seçeneğini seçiyoruz.

Karşınıza gelen ekranda, seçmiş olduğunuz uygulama ile ilgili tüm bildirim ayarlarını yapmanız mümkün. Ayarlamalardan sonra, geri tuşu ile çıkıp, uygulama listesinden başka bir uygulama seçip, onun da ayarlarını, dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Android telefon ve tabletlerde bildirimleri açma ve kapatma
Büyütmek için tıklayın

Tarif ettiğimiz bölümden, bir uygulama için bildirimleri kapattığınızda, o uygulamadan hiçbir şekilde bildirim almayacağınızı unutmayın. İlerleyen zamanda, tekrar bildirim almak istediğiniz takdirde, yukarıda tarif ettiğimiz şekilde, uygulamalar için bildirimleri tekrar açmanız mümkün.

Twitter gibi bazı uygulamalar, kendi içinde, ayarlar kısmında, hangi tür bildirimleri görmek isteyip istemediğinizi seçebileceğiniz seçenekler sunmaktadır. Eğer bir uygulamanın tüm bildirimlerini kapatmak istemiyorsanız, o uygulamanın ayarlar kısmına, böyle bir seçenek olup olmadığı konusunda göz atmanızda fayda olacaktır.

Yasal düzenlemelere bağlı olarak, SMS ile telefonlara gönderilen reklamları görmek istemediğinizi bildirme ve gerekirse şikayet etme hakkınız bulunuyor. Ancak bu durum uygulama bildirimlerine bağlı olarak, görüntülenen reklamlar için geçerli değil. Bir uygulamayı cihazınıza yüklediğinizde, o uygulamanın size bildirim veya reklam gönderme durumunu da kabul etmiş sayıldığınızdan, reklamlardan şikayetçi olma şansınız yok.

Bu gibi durumda ya uygulamayı kaldırıyor ya da yukarıdaki makalemizde tarif ettiğimiz şekilde kapatıyorsunuz.