Araç Kiralama Püf Noktaları

0
3087

Yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerimizin çoğunu uçak ile yapsam da gittiğimiz yerlerde araç kiralayarak gezmeyi seviyoruz. Birkaç yaz önce yaptığımız Endülüs seyahatinde Cordoba, Granada, Sevilla başta olmak üzere pek çok şehri araba kiralayarak gezmiştik. Böylece istediğimiz yerde mola vermiş, bol bol fotoğraf çekmiş, yemek yemiş ve dinlenmiş, kimi zaman kalacağımız şehre gece yarısı varmıştık. Her yaz birkaç kez gittiğimiz Gökçeada’ya da araba ile gitmeyi tercih ediyoruz. Böylece adadaki farklı plajlara ya da merkeze gitmek çok kolay oluyor. Bodrum ve Çeşme’ye gittiğimizde de araba kiralıyoruz. Araç kiralarken dikkat ettiğim birkaç konu var;

1) Araç kiralarken bilindik ve güvenilir araç kiralama firmalarını tercih ediyorum.  Bana sundukları belgeleri, ödeme şartları, sigorta vb. dikkatle okuyorum. Boş senet/kağıt vs. imzalatmak isteyenlere itimat etmemek önemli.

2) Ödemeyi kredi kartı ile yapıyorsak kredi kartı ve hesap bilgilerimi araç kiralama firması ile paylaşmıyorum.

3) Kiraladığım aracın ruhsatına bakıyorum. Aracın kişilerin değil oto kiralama firmasının üzerine kayıtlı olup olmadığını kontrol ediyorum. Aracın muayene tarihini de kontrol ediyorum.

4)  Ruhsatta yazan isim karşılaştırması dışında ruhsatta belirtilen plaka ile aracın plakasını da karşılaştırıyorum.

5) Kiraladığım araçların kaskosu olup olmadığını kontrol ediyorum, kaskosu olmayan araçları kiralamıyorum.

6) Bana verilen araç kiralama sözleşmesini okuyorum. Sözleşmede belirtilen tüm belge ve eklerin bana verilen dokümanlar arasında olup olmadığını kontrol ediyorum ve eksik belge varsa istiyorum.

7) Araç sigorta şartlarını öğreniyorum ve bana detaylı olarak bilgi verilmesini talep ediyorum.

8) Aracı teslim almadan hem içine hem dışına iyice bakılmalıdır. Sözleşmede belirtilmemiş ufak bir hasar dahi olsa sözleşme metnine eklenmesi talep edilmelidir.

9) Araçla birlikte çocuk koltuğu da kiralanıyorsa koltuğun yaşı, ne zaman alındığı ve herhangi bir araçta kazaya uğrayıp uğramadığı bilgisi de sorulmalıdır. Çocukların da güvenliği çok önemli.

10) Sözleşme sırasında ve araç kiralarken kimlik bilgilerimi paylaşırken sözleşmeye kimlik bilgilerimin sadece kiralama sözleşmesi için olduğunu belirten bir not düşüp ve paraf atıyorum.

Birçok arkadaşımdan günlük araç kiralama sektöründe pek çok firma ucuz fiyatlar sunduğu için tercih edilen gayri resmi kiralık otomobil firmaları hakkında çeşitli hikayeler dinledim. Bu sebeple resmi firmalardan araç kiralamayı tercih ediyorum ancak elbette erken davranıp uygun fiyatlı araç bulmaya çalışıyorum. Bunu yaparken kullanıcı yorumlarını da ara ara okuyorum. Müşteri şikayetleri ve memnuniyetsizlikleri firma hakkında size bilgi verecektir.

Resmi araç kiralama sitesi olan vivi.com.tr araç kiralamak isteyenlere önce kaç kişi seyahat edeceğinizi belirleyerek nasıl bir araca ihtiyaç duyacağınızı belirlemenizi öneriyor. Daha ucuz olduğu için benzinli araç tercih etmeden önce kaç kilometre gideceğinizi hesaplayarak çok fazla kilometre yapacaksanız mutlaka fazla para ödeyerek dizel tercih etmenizi tavsiye ediyor. Ayrıca bazı araçlarda kilometre sınırlaması oluyor, araçların sınırsız kilometre oldup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Aracınızı rezerve ettirdikten sonra mail ile rezervasyon formunuzu aldığınıza emin olun. Bazı sitelerden rezervasyon yapsanız bile konfirmasyon yapmazlar. Aracı ayırttığınızı sanırsınız ama aslında onaylanmadığı için araç ayırtılmaz.”Rezervasyonunuz onaylandı” diyerek mail gelmesi gerekir.