Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

0
1868

Bağışıklık sistemimiz sağlıklı bir hayat sürmemize, vücudumuzun enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olur. Zayıf bir bağışıklık, hastalık ve enfeksiyonlara eğilimli olduğumuzun göstergesidir.

Doğru egzersizler ve diyet değişikliği ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekir. Diyetimize birkaç süper gıda ekleyerek, vücudumuzun enfeksiyonlara karşı daha dirençli olmasını sağlayabiliriz.

İşte Yetişkinler İçin Bağışıklık Sistemini Güçlendirici 6 Süper Besin

1. Arpa ve Yulaf

Bu iki süper tahıl beta-glukan açısından zengindir. Beta-glukan ise ekmek mayası hücre duvarında bulunan, bağışıklık güçlendirici doğal bir besindir. Bu besin, vücudun çeşitli kötü sağlık koşullarından korunmasına yardımcı olur.

Ayrıca yulaf ve arpayı düzenli olarak tüketen kişilerin, diğerlerine oranla daha hızlı iyileşme eğiliminde oldukları da bilinmektedir.Arpa ve yulafı, kahvaltı veya öğle yemeği menünüze ekleyebilirsiniz.

2. Domates

Likopen (kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan güçlü bir antioksidan) açısından zengin olması, domatesin sağlıklı bir gıda olduğuna işarettir. Ayrıca pişmiş domates de sağlıklı yaşam için gerekli olan antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar vücudun hastalıklardan kurtulmasına ve hastalık kapma riskinin azalmasına yardımcı olur.

Domatesi salatalara katabilir, çiğ tüketebilir, yemeklerde kullanabilir; suyundan ise her sabah bir bardak içebilirsiniz.

3. Yoğurt

Yoğurt, sindirime yardımcı olan birçok aktif madde içerirken; bağışıklık sistemini de güçlendirir. Aynı zamanda çeşitli virüsleri ,özellikle de sindirim problemleri gibi hastalıklarda rol oynayan kötü bakterileri yok eder.

Günlük tüketildiğinde bağırsak enfeksiyonları riskini de azaltır. Soğuk algınlığı riskini azaltmaya ve viral enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olurken genel anlamda sindirimi de iyileştirir.

4. Havuç

Havuç, bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olan beta karoten bakımından zengindir. Havuç, aynı zamanda güzel bir cilde sahip olmaya yardımcı olan A, C ve K vitaminleri açısından zenginken; görüşün iyileşmesine, yaşlanma sürecinin yavaşlamasına ve aynı zamanda diş sağlığının korunmasına yaptığı katkılarla da bilinir.

Her gün havucun kendisini veya suyunu tüketebilirsiniz. Ayrıca kek, kurabiye ve diğer tatlılara da havuç ekleyebilirsiniz.

5. Tatlı Patates

Tatlı patatesler, farklı vitamin ve mineraller bakımından zengin olmaları nedeniyle bağışıklık destekçisi gıdalar olarak bilinirler. Bir antioksidan olan beta-karoten bakımından zengindirler. Bu antioksidan, vücudun farklı serbest köklerden korunmasını sağlar.

Aynı zamanda bağışıklık hücresi oluşumuna da yardımcı olur. Vitamin A bakımından zengin olup, vücudun enfeksiyonları savuşturmasına ve bağışıklığını artırmasına yardımcı olur.

Farklı tariflerde tatlı patatesleri kullanabilir, fırında veya suda pişirebilirsiniz.

 

6. Mantar

Uzun çağlardan beri insanların farklı çeşitleri bulunan mantarlardan yararlandığı bilinmektedir. Mantar, selenyum açısından zengin olup, mesane için de faydalıdır. Selenyum, güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretme özelliği ile bilinmektedir. Mantarlar, yağ ve karbonhidrat bakımından fakir, enzim ve lif bakımından ise zengindirler.

Bu özellikleri sayesinde de kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olurlar. Bazı mantarlar demir açısından zengin olduğundan, demir eksikliğinden mustarip kişilere ilaç gibi gelir. Mantarlar, hastalıklarla savaşan, güçlü bir bağışıklık sağlayan, protein ve vitamin bakımından zengin olan besin maddeleri ile vücuda destek olur.

Mantarı; çorbada, salatada ya da istediğiniz herhangi bir şekilde tüketebilirsiniz.