Böbreklere Faydalı Besinler

0
2175

Böbrek hastalıkları; kalp rahatsızlığı, kan basıncı, şeker hastalığı ve yaşlılık gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır ve gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Böbrek sağlığı için doğru beslenmek ve kiloyu kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Sebze, meyve ve demir açısından zengin, tuzlu gıda ve potasyum oranı düşük olan bir diyet programı uygulayın. Ek olarak, böbrek sağlığı için bolca sıvı tüketin.

İşte Böbrek Dostu Gıdalar

1. Lahana

Lahana, yüksek antioksidan seviyeli fitokimyasallara dolu bir turpgil sebzedir. K ve C vitaminleri ile lif bakımından zengindir ve böbrek sorunları yaşayan insanlar için adeta bir şifa kaynağıdır.

2. Karnıbahar

Bu sebze; folat, lif ve C vitamini bakımından zengindir ve bir diyaliz hastasının diyetine eklenerek patatesin yerini alabilir.

3. Kızılcık

Kızılcık, antioksidanlarla yüklüdür ve her türlü enfeksiyon ve mikroba karşı vücudu korur. Ayrıca bakterilerin organ duvarlarına yapışmasını engeller ve böbrekleri temizlemeye de yardımcı olur.

4. Karpuz

Bu meyve, bol miktarda sıvı ve böbrekleri temizlemeye yardımcı mineraller içerir. Doğal bir böbrek temizleyici istiyorsanız kabuğu ve çekirdeğini de dahil etmek üzere suyunu sıkıp için. Böbreklerde taş oluşumunu engeller ve kalsiyum birikimini düzenler.

5. Soğan

Soğan, mükemmel bir protein kaynağıdır ve potasyum seviyesi düşük olduğundan böbrek sağlığı için süper bir tercihtir. Ek olarak kanser ve  çeşitli hastalıklardan vücudu koruyan antioksidan flavonoid bakımından da zengindir.

6. Sarımsak

Sarımsak, vücuttaki iltihaplanmaları azaltır ve böbrekleri toksinlerden arındırarak daha işlek hale getirir.

7. Çilek

Çilek, yüksek antioksidan seviyesine sahiptir ve fenol, antosiyanin ve elagitannin bakımından zengindir. Ayrıca çilek; lif, C vitamini ve manganez ile de yüklüdür.

Çiğ olarak tüketilebilir, suyu içilebilir veya tatlı tariflerinde kullanılabilir.

8. Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzüm, onarım sırasında vücutta oluşabilecek hasarları önleyen flavonoidlerce zengindir. Ayrıca damarlardaki kanın pıhtılaşmasını önleyerek organlara daha iyi kan akışı sağlar. Kalp ve böbrek için oldukça faydalı bir meyvedir.

9. Yumurta Akı

Yumurtanın akı, saf protein içerir ve yumurta sarısına oranla daha az fosfor oranına sahiptir. Ayrıca böbreklerin düzgün çalışmasına ve temiz kalmasına katkı sağlar.

10. Balık

Balıklar, kalp için harika bir besin olan omega 3 yağı bakımından zengindir ve kanser oluşumunu erteleyebilirler. Kalp sağlığını iyileştirirken böbreklerin de daha iyi çalışmasını sağlar.

11. Zeytinyağı

Zeytin yağı vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve kalbe destek olur. Ayrıca zeytin yağındaki antioksidanlar, vücutta oluşan serbest radikal hasarını önleyerek böbrekleri sağlıklı tutar.

12. Kiraz

Kiraz, vücuttaki iltihaplanmaları azaltır ve başta kalp olmak üzere tüm vücudu koruyan antioksidan ve fitokimyasallar içerir. Sağlıklı bir kalp ve iltihap oluşumunun azlığı da böbrek performansını iyi yönde etkileyen faktörlerdir.

13. Ahududu

Ahududu, vücudu kansere karşı koruyan flavonoidler ve fito besinler içerir. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra potasyum oranının düşük olması böbrek için faydalı olduğu anlamına gelir.

14. Yaban Mersini

Yaban mersini, vücudu koruyan ve iltihaplanmaları azaltma özelliği olan antioksidan ve fito besinler bakımından zengindir. Ayrıca içerdiği manganez, lif ve C vitamini sindirim sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir.

15. Kereviz

Kereviz suyu böbrekleri temizleyebilir ve daha sağlıklı çalışması için onları tetikleyebilir. Böbreklerde kalsiyum birimini engellemek için ise kereviz suyuna havuç ve maydanoz da ilave edin.