Dijital Pazarlama ile Gelen Değişim ve Ticarette Yeni Trendler

0
3910

Dijital Pazarlama Nedir?

En yalın tanımıyla dijital pazarlama; ürün veya hizmetlerin elektronik ortamlarda tanıtımın denir. Bu kapsamda; internet sayfaları ve bloglarda, videoların içinde, mobil uygulamalar ve oyunların içinde, sosyal ağlarda gösterilen reklamlar, gönderilen epostalar, birer dijital pazarlama kanalı olarak düşünülebilir.

Eski pazarlama ve reklam çalışmalarını düşündüğümüzde, dijital pazarlama yöntem ve malzemelerinin, bu konuda bir çığır açtığını söylemek yanlış olmaz. Bu değişimle birlikte, bir çok yeni reklam yöntemiyle tanıştık ve tanışmaya da devam edeceğiz gibi görünüyor.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

  • Klasik pazarlama ve tanıtım yöntemlerine göre, tüketicinin ilgi derecesini, anında ve net verilerle görmek mümkündür. Örneğin; bir gazeteye verilen reklamı kaç kişinin gördüğünü ve bu reklamın ,kaç kişinin ilgisini çektiğini net olarak öğrenme imkanı yokken, internet ortamındaki reklamlarda görüntüleme ve tıklama sayıları ile bunu anında öğrenmek mümkün olabilmektedir.
  • Görüntülenme ve tıklanma sayılarının yanında, bazı reklam mecralarında, tüketici kitlesinin demografik bilgilerini görme veya reklamları belirli bir kitleye yönlendirme imkanları söz konusudur.
  • Google gibi reklam hizmeti sunan firmalar; tüketici davranışlarını, teknolojik imkanlar yardımıyla takip edip kayıt altına almaktalar. Dikkat ettiyseniz, farklı ortamlarda, nedense ilgimizi çekecek reklamlar görüyoruz çoğunlukla. Biri bizi mi gözetliyor? Evet. Gözetliyorlar. Google’ da “kırmızı elbise fiyatları” araması yaptıysanız veya bir araç kiralama firmasının sitesini ziyaret ettiyseniz, sonraki en az 3 – 5 gün, 1 hafta, bu konularda reklam görecek olmanız pek de tesadüfi bir durum değil. Reklamveren açısından baktığımızda, ürün ve hizmetleriyle ilgilenebilecek kişilere reklamlarının gösterilecek olması, dijital pazarlamanın diğer bir faydası olsa gerek.
  • Bazı tüketiciler, başından sonuna kadar reklamı izlemiyor olsalar bile, gönüllü olarak reklam izlemeyi kabul etmekteler. Çünkü bu sayede, belirli bir fayda elde etmekteler. Kimisi oyunda puan kazanmak için gönüllü reklama tıklayıp onu izliyor, kimisi de beğendiği bazı uygulamaları kullanmaya devam etmek için, uygulama içindeki reklamlara göz ucuyla da olsa bakıp görüyor. Bu konu, özellikle mobil uygulama çeşitliliğinin hızla artmasına ve buna bağlı olarak mobil uygulama reklam pazarının hızla gelişmesine vesile olmuştur.
  • Günümüzde insanlar, uzun uzun yazılar okumak yerine, kendilerine iletilmek istenen mesajları kısa ve öz bir formatta, görsel malzemelerle almayı tercih etmekteler. Bu sebeple, ilgi çekici bir görünüme sahip banner veya videolar, etkileyicilik konusunda diğer materyallere fark atmaktadırlar. Sadece bu yönüyle bile düşünülecek olsa, dijital pazarlamanın, diğer yöntemlere göre avantajlı olduğu bir gerçek.

Günümüzdeki en popüler pazarlama kanalı olarak hayatımızın içinde yer alan “Dijital Pazarlama” konusunu, başka yazı ve makalelerimizde anlatmaya devam edeceğiz.