Doğal Yöntemle Böbrek Taşı Tedavisi

0
2312

Dünyada her 10 kişiden biri hayatının bir döneminde böbrek taşı, ya da böbrek kumu sorunu ile karşı karşıyadır ve bu hastaların çoğunluğu erkekler olurlar. Böbreklerden taş döşürme sırasında çok şiddetli ağrılar oluşur. Ağrıların şiddetli olması nedeniyle her yıl milyarlarca dolar doktor muayenelerine, ilaçlara ve böbrek taşı işlemlerine harcanmaktadır. Hekim kontrolünde uygulanacak profesyonel tedavi yöntemleri mevcuttur. Ancak taş ve kum düşürmeyi hızlandıracak, ağrıları kısa sürede azaltacak bazı doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri de böbrek taşlarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Böbrekler genel sağlığımızın korunması açısından dikkat edilmesi gereken önemli organlardan biridir. Böbreklerin sağlığının bu kadar etkili olmasının temel nedeni organizmanın filtresi olmasındadır. Böbrek taşlarının % 90’ı yakını organizmadan doğal yollarla atılır. Böbrek taşının vücuttan daha kolay atılmasını sağlamak ve süreci hızlandırmak için bazı şifalı bitkilerin yardımından faydalanabilirsiniz.

Böbrekler düzgün çalışmıyorsa ve gereken toksinleri süzme yeteneği azalmışsa, toksinler kana karışarak çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Böbrekler kendi fonksiyonunu icra etmezse, sadece, toksinler değil, tuz ve atık maddelerin atılması da imkansız hale gelir. Günlük hayatımızda çeşitli cihazlarda kullandığımız filtrelerin olduğu gibi vücut filtresi olan böbreklerin de periyodik temizlenmesi gerekir.Böbreklerde biriken toksinler, atık maddeleri ve tuzu fazla olan mineralleri temizlemek için böbreklerin kaygısına kalan şifalı bitkilerden yararlanmak lazımdır.Böbrekler için şifalı bitkilerin listesini ve doğal tedavi yöntemleri ile ilgili bilgileri aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz:

Kırk açar otu:  Böbreklerde toplanan toksinlerin atılması için en çok kullanılan bitkilerden biri kırk anahtar otudur. İçerdiği yüksek silisyum böbreklerde oluşan hasarlı dokunun yenilenmesine yardımcı olur. İdrar yollarında yaşanan sorunlara iyi gelir ve idrar söktürücü olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sökücü özelliği toksinlerin sistemden idrar yolu atılmasını hızlandırır.

Yaban mersini :  Yaban mersini mesane enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları için en iyi şifalı bitkilerden biridir. İçeriğinde bulunan hidrokinon ve arbutin karagileni güçlü antibakteriya haline getiriyor. Bir çok idrar yolu enfeksiyonları yaban mersininin bu özelliği sayesinde tedavi ediliyor.

Sürünen ayrık otu:  Sürünen ayrık otu en iyi idrar söktürücü ilaçtır. Sürünen ayrık otu idrar miktarını artırarak idrarla birlikte toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. İdrar yolu enfeksiyonlarında da zor idrar atımını kolaylaştırır ve yanmayı azaltır. Sürünen ayrık otu böbrekleri temizlemer, idrar yolu enfeksiyonları, prostat, böbrek iltihabı, sistit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Isırgan:  Böbrek için şifalı bitkiler listesinde önemli yere sahip olan ısırgan otu ve ısırgan atık ve toksinlerin organizmadan atılmasında ve böbreklerin temizlenmesinde kullanılır. Aynı zamanda, oldukça besleyici olan ısırgan A, B2, C ve E vitaminleri açısından da çok zengindir. İçeriğinde organizma için gereken mineraller, demir, potasyum ve kalsiyum vardır.

Maydanoz:  Günlük beslenmede sıkça kullandığımız maydanoz böbrekler için oldukça faydalıdır. Böbreklerin çalışmasını ve toksinlerin atılmasını hızlandırır. Aynı zamanda, böbrek taşlarının oluşumunu ve böbreklerde tümör oluşumunu önler.

Böbrek sorunları yaşamadan önce böbrekler için şifalı bitkiler kullanarak önlem alabilirsiniz. Böbreklerin ve idrar yollarının daha sağlıklı olması için yukarıda saydığımız şifalı bitkilerden başka, zencefil, doğal kiraz konsantrasyonu, ardıç gibi bitkilerden de kullanabilirsiniz. Bu şifalı bitkiler böbreklerde iltihabı azaltır, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder, toksinlerin atılmasını hızlandırır, böbrek taşı ve kumunu azaltmak için mükemmel araçlardır.

Vücudun filtresi olan böbreklerde meydana gelecek herhangi bir sorun ciddiye alınmalıdır. Bu sorunlar tüm vücut sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Böbreklerinizde ağrı varsa, idrara çıkarken yanma yaşıyorsanız, doktor kontrolünden geçmeli ve profesyonel tedavi olmalısınız.

Böbrek taşlarının düşürülmesi için diğer doğal tedavi yöntemleri

Su:  Böbrek taşı için su içmenizin teklif edilmesi inanılmaz gibi görünse de, su böbreklerin sağlıklı çalışması için gerekli olan temel mineraldir. Böbrekleri kısa sürede temizlemek için onları su ile faaliyete getirmeniz gerekir. Su ile tedaviye günde en az 15 bardak su içerek başlayın. Şişe sularda daha az çöküntüler olduğu için onların kullanılması tavsiye edilir.

Sitrik asit:  Doğal asit türü olan sitrik asit vücuttaki böbrek taşı gibi sert süreçlerin çözülmesine yardımcı olur. Limon sitrik asit açısından güçlü ürün olduğu için böbrek taşı tedavisi sırasında bol miktarda tüketilmelidir. Basit limon suyu bazı hastalarda mide yanmasına yol açabileceği için su ile karıştırarak içilebilir.

Sitratlar:  Sitratlar idrar asit dengesinin korunmasında ve böbrek taşının oluşmasına yol açan kalsiyum tuzlarının azalmasında önemli bir faktör taşır. Sitrat açısından zengin olan havuç, üzüm, portakal ve sebzelerin taze sıkılmış sularını içip böbrek taşının oluşumunu engelleye bilirsiniz.

Lifli gıdalar:  Lifli gıdalar yiyerek sindirim sisteminizi daha hızlı çalıştırabilirsiniz.Bunun sayesinde antioksidan maddelerin vücuttan daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sezona uygun olan taze meyve ve sebzeler lif açısından çok zengindir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, böbrek taşları esasen hiçbir müdahaleye gerek kalmadan organizmadan atılır. Bu süreç sırasında yaşanan şiddetli ağrılardan kurtulmak için doktor tavsiyesi ile ağrı kesici kullanılabilir.