Scrum’ın Kalbi Eşittir Günlük Scrum

0
1045

Günlük Scrum (Daily Scrum) , geliştirme takımının sprint hedefine odaklanmasını sağlayan gün boyunca gerçekleştireceği etkinliklerini bir araya getirmesi ve planlayabilmesi için yapılan bir senkronizasyon toplantısıdır. 15 dakikalık zaman sınırı olan bu toplantının amacı, ekibin sprint taahhüdünü gerçekleştirme yolunda kendi kendini organize etmesi ve sprint hedefine (Sprint Goal) doğru ilerlemeyi gözden geçirmesi içindir.

Toplantıyı genellikle her gün aynı yerde ve aynı saatte yapmaya çalışmak iyi bir pratiktir. Bu karmaşıklığı azaltacak, toplantıyı kaçıranlar ya da geç kalanlar kendilerini suçlu hissedecekler ve bir sonrakine gitmek için daha çok çabalayacaklardır.

Günlük Scrum, genellikle Scrum tahtası etrafında yapılır. Takımın kalan çalışma miktarını ve ilerlemesini izlemek için sıklıkla sprint burndown grafiği kullanılır. Grafik kullanımı, iş gidişatını birbirleriyle paylaşmaları, büyük resmi görmelerini sağlayacaktır. Bu ürün geliştirme takımlarını daha üretken ve verimli hale getirir.

Kimler Katılabilir?

Tüm geliştirme takımı üyelerinin Günlük Scrum’a katılması zorunludur. Scrum Master’ın bu toplantılara katılma gibi bir zorunluluğu ya da sorumluluğu yoktur. Fakat bu toplantının amacına uygun yapıldığından ve 15 dakika zaman limitine uyularak gerçekleştirildiğinden emin olmalıdır. Scrum Master da ekibe koçluk etmek ve karar almalarını kolaylaştırmak için bulunabilir.

Ürün sahipleri için de toplantıya katılım zorunluluğu yoktur. Yani, toplantıya Product Owner katılmazsa/katılamazsa, toplantı yine de gerçekleşmeli ve devam etmelidir. Product Owner’ın esas odaklanması gereken konu ürün gereksinimleri, kapsamı ve önceliklendirilmesidir, geliştirme sürecine bu kadar yakın davranması beklenmemelidir. Product Owner, ürün iş listesi, müşteri  ve kullanıcılar ile ilgili konulardaki hatırlatmalarını bu toplantılarda yapabilir.

Günlük Scrum’da yöneticiler, paydaşlar ve/veya takımın sprint hedefine nasıl ilerlediğini daha iyi anlamak isteyen herkes aktif olarak değil ancak dinleyici olarak bulunabilirler.

Neler Konuşulur?

Scrum toplantısı, bir planlama toplantısı değildir. Her takım üyesinin üç basit soruyu yanıtlaması beklenir.

  1. Geliştirme takımının sprint hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için dün ne yaptım?
  2. Geliştirme takımının sprint hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için bugün ne yapacağım?
  3. Benim veya geliştirme takımının sprint hedefine ulaşmasını engelleyen bir engel/risk görüyor muyum?

Toplantıda, takım sprint taahhüdüne ait riskleri değerlendirir ve sprint taahhüdünü yerine getirmek için planında ayarlamalar yapar. Herkes sprinte bireysel hedeflerden çok bir takım hedefi olarak yaklaşır. Takım günlük taahhütlerini yerine getirebilmek için birbirini sorumlu tutar.

Daily scrum’da “kişi bazlı” veya “hikâye bazlı” 2 farklı yöntem ile ekip üyeleri arasında güncellemeler yapılabilir.

Güncellemeler kişi bazlı yapıldığında, konu her kişide değişecektir. Bu da tartışılan konuya odaklanmayı zorlaştıran bir durumdur. Bu yüzden de güncellemeleri, seçilen product backlog ögesi için yazılan kullanıcı hikâyesine göre yapmak daha mantıklı olabilir. Her takım kendi içindeki en iyi çalışma şeklini belirleyip o yöntemi uygulamalıdır.

Scrum toplantısı, takım içi iletişiminin tek aracı olarak görülmemelidir. Bu takımınızın hızını yavaşlatır ve toplantının rayından çıkıp süreyi aşmanıza sebep olabilir.

Günlük Scrum toplantısı, bu bilgiler doğrultusunda günlük düzenli yapılırsa, takım üyeleri sorunlarını verimli bir şekilde çözebilir ve bu da ana hedefe çok daha hızlı ulaşmalarını sağlar. Şeffaflık, verimlilik ve iş denetimi arttırılmış olur.

İpucu!

Günlük Scrum toplantılarınız monoton bir hal almaya başladıysa endişe etmeyin!

Niko – Niko takvimi ile mümkün olduğunca eğlenceli hale getirebilir, takımınızın zaman içinde mutluluk endekslerini doğru ve şeffaf bir şekilde takip edip ölçümleyebilirsiniz.

Haydi deneyin, pişman olmayacaksınız.

Behire Tapınç
YTÜ Üniversitesi Matematik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri mezunu olup, yine aynı üniversitede, Bilgisayar Mühendisliği / Bilgi Teknolojileri alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. IT sektöründe özel bir firmada "Yazılım Ürün Yöneticisi" olarak çalışmalarına devam etmektedir.