Market Sepetim

Bu isime aşina olmayablirsiniz. Bu isim, Android telefonlar için hazırlanmış, ücretsiz bir uygulamanın adı. Uygulama en basit tanımıyla, barkodunu okuttuğunuz market ürününün, hangi markette kaç paraya satıldığını gösteriyor.

Ekonomik alışveriş yapmamıza fazlasıyla katkı sağlayacak bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Bunun dışında, seçtiğiniz ürünleri uygulamanın içinde, sepete ekleyip, o sepetteki ürünlerin hepsini birden en ucuza nereden alabileceğinizi de gösteriyor.

Sadece bu özellikleriyle bile, işlev olarak takdiri hak eden bir uygulama olduğu kesin. Uygulama içinden yapabileceğiniz, çok basit bir mail kayıt işlemi var. Bunu bir çok kullanıcının fark ettiğini sanmıyorum. Ana menünün en başına konumlandırılmış, bir giriş. Buraya tıklayıp, listeden mail adresinizi ve şehrinizi seçip devam ettiğinizde, 2 adımda kayıt işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Bu kayıt işleminden sonra, karşı cihazda bu uygulama yüklü olsun veya olmasın, hazırladığınız alışveriş listesini, WhatsApp, Viber, Facebook Messenger gibi uygulamalarla istediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz. Gönderdiğiniz kişi tıkladığında, sizin gönderdiğiniz sepetin içini görüyor. Ürün fotoğrafları, isimleri ve fiyatlarıyla birlikte. Ev hanımları için ideal bir özellik olsa gerek. Bu sepet paylaşımına “Kocama” Gönder” özelliği desek, doğru bir tanım yapmış oluruz sanırım.

Basit kayıt işleminden sonra, ürünlerin detay ekranına girip 5 yıldız üzerinden beğendiğiniz ve beğenmediğiniz ürünleri puanlayabiliyorsunuz.

Tüm bu özelliklere ek olarak, istediğiniz bazı ürünleri favori listenize ekleyip, ürünlerin fiyatları düştüğünde bundan haberdar oluyorsunuz. Hani bu zamanda ürünlerin fiyatlarının da düştüğü pek yok ama. Olsun. Sonuçta böyle bir özelliği de düşünüp uygulamanın içine koymuşlar.

Şu an bazı marketler için çalışmıyor olduğunu görsek de, marketlerin aktüel ürünler ve haftalık satılan spot ürünler broşürlerini de uygulamanın içinden takip etmeniz mümkün. Sadece bu broşürleri takip etmek için yapılmış onlarca uygulamanın pabucunu dama atacak gibi görünüyor bu özelliği ile.

Uygulamanınen beğendiğim kısmı ise, zincir mağazaların kendi markaları ile satışa sundukları, ancak bir birine eş değer olan farklı markalı ürünleri de karşılaştırıyor olması. Bim’in Dost sütü ile A-101′ in Birşah sütünün, aynı ürün olduğunu biliyor bu uygulama.

Uygulamada dikkatimi çeken diğer bir özellik ise, ürünlerin gramaj bilgilerinin de ayrıca tanımlanmış olması ve karşılaştırmalarda bu gramaj bilgisini de dikkate alıyor olması.

Uygulama sosyal bir uygulama olarak konumlandırılmış ve ücretsiz olarak indirilip kullanılıyor. Ancak burada bir noktaya dkkat çekmekte fayda var.

Uygulamayı yapanlar, uygulamanın başarısı için kullanıcıların katkısının çok önemli olduğunu bir çok noktada vurgulamışlar. Eğer fiyatı yanlış girilmiş veya değişmiş bir ürün var ise, kullanıcıların bu konuda katkıları talep ediliyor. Uygulama içinde fotoğraf çekme özelliği var. “Aldığınız ürünleri raf etiketi fotoğrafı veya yazarkasa fişi fotoğraflarını yollarsanız, fiyatları güncel tutmamıza katkı sağlamış olursunuz.” diyorlar.

Uygulamada çok az bir yerde reklam var. Ve bu reklamlar da kullanıcıyı rahatsız etmeyecek düzeyde. Böyle uygulamalar görünce, doğrudan gidip reklamlara tıklıyorum. Çünkü biliyorum ki, uygulamada emeği geçenlere doğrudan teşekkür edip, katkıda bulunabileceğim en temel nokta bu. Ekranda olup olmadık yerlerde reklam çıkaran uygulamalara böyle yapmıyorum tabii.

Ben bu uygulamayı beğendim. Gelecekte mobil cihazlarımızdaki en temel uygulamalardan birinin de bu olacağına inanıyorum.

Uygulama içindeki ürün sayısı, şu aşamada çok da fazla değil belki ama kullanıcıların desteği ile bu konuda büyük gelişmeler yapacaklarına da inanıyorum.

Uygulama ile ilgili daha detaylı bilgiye, uygulamanın web sayfasından ulaşabilir, uygulamayı Google Play Store ‘dan cihazınıza indirip kullanabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Şu an için sadece Android uygulaması vardır, Iphone uygulaması konusundaki detayları, yazılımı yapan kişi / firma mail adresinden öğrenmeniz mümkündür.

Comments are closed.