Kendinize bir iyilik yapın ve en az bir tane hobi edinin acilen. Çünkü hiçbirimiz saksı çiçeği değiliz, insanız ve insanların sadece yiyip-içmek ve yer kaplamak dışında başka uğraşları olmalı (Saksı çiçekleri yeme-içme olayını tek seferde halledebiliyorlar bu arada).

1. Enstrüman Çalmak

“Benden geçti o işler.” demeyin. İşten eve geldiğinizde televizyon başında pinekleyeceğinize her zaman dinlemekten keyif aldığınız enstrümanı çalmakla meşgul olabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmenin ve ruhunuzu beslemenin en etkili yoludur müzik.

2. Yap-boz

Puzzle, yani yap-boz zihninizi dinlendirecek hobilerin başında gelir. Evde puzzle parçalarına gömüleceğiniz bir alanı kendinize ayırın, müziğinizi açın ve parçaları birleştirin. Tamamladığınızda çerçeveletip duvara asacağınız resimleri seçebilir, bakıp bakıp kendinizle gurur duyabilirsiniz.

3. Pasta Yapmak

Bir pasta kursuna giderek ya da pasta yapma video’ları izleyerek bisküvili pasta deneyiminizin çok ötesine geçebilirsiniz. Pasta kalıpları ve malzemeleri o kadar çeşitli ki, adeta yenilebilir heykeller yapıyor şimdi insanlar.

4. Kaligrafi

Güzel yazı sanatı olan kaligrafiyi öğrenmeye ne dersiniz? Evin her yerini kaligrafi yazılarıyla doldurabilirsiniz. Örneğin bir kaligrafiği örneği olarak kapının üzerinde not: “Eve gelirken yoğurtla ekmek almayı unutma tatlım.”

5. Örgü Örmek

Örgü örmeyi öğrendiğinizde yaratıcılığınızı konuşturarak harika şeyler yapabilirsiniz. İster kendinize örgü kıyafetler yapın, ister evinize dekorasyon olacak yastıklar örün, ister dev örgü battaniye trendine kendinizi kaptırın. Örgü örerken eller çalışır, zihin dinlenir.

6. Bilgisayar Programı Öğrenmek

Özellikle tasarım alanındaki bilgisayar programlarını öğrenerek sosyal ağlarınıza koyduğunuz fotoğraflarda like’ları toplayabilir, aile albümlerinizi kendiniz tasarlayabilirsiniz. Bakarsınız kaptırır gidersiniz, ek iş filan olur.

7. Blog Yazmak

Yemek, gezi, sanat, annelik veya ilgi alanınıza giren konular hakkında bir blog açabilir, içinizden geçenleri internetteki defteriniz olan blog’unuza dökebilirsiniz. Sizinle aynı konulara meraklı insanlarla tanışmak için de harika bir fırsat.

8. Ahşap Oymak

Kapalı bir balkonunuz varsa burayı kendiniz için minik bir atölyeye dönüştürebilir ve ahşap oymaya girişebilirsiniz. Ahşaba vurduğunuz her darbe sizi rahatlatır. Hele de sonunda güzel bir şey ortaya çıkmışsa mutluluk sizin, sizin olur.

9. Akvaryumculuk

Yeterince sabırlıysanız, deniz altı belgesellerini izlerken kendinizden geçiyorsanız, evinizde bir şırıltı, bir minik deniz, sevimli balıkçıklar görmek istiyorsanız akvaryumculuk tam size göre.

10. Fotoğraf Çekmek

Gidin kendinize güzel bir fotoğraf makinesi alın, dağ bayır, sokak sokak dolaşın ve fotoğraf çekin. İşin teknik kısmını öğrenmek için kurslar da var eğitim video’ları ve kitaplar da. Sonra da telefonla çekilen bütün fotoğrafları küçümseyin. Biraz şımarmak hakkınız.