İş Bilgisayarlarında ve Ağlarda Güvenlik

0
2103

Teknolojinin artması ile birlikte gerek özel yaşantımızda gerekse iş hayatımızda internetin önemi giderek arttı. Artık işlerimizde online bilgiler depoluyor, bilgi akışını online olarak yapıyoruz.

Durumun böyle olması bizler için ne kadar iyi olsa da kötü niyetli kullanıcılar/Hackerlar için bir çok saldırı alanını ortaya çıkarmakta. Kullanılan cihaz sayısı fazlalaştıkça güvenlik açığı olan bir çok nokta ortaya çıkmakta. Özellikle ağ yazıcılarının ve telefonların ağa dahil olması ile birlikte kötü niyetli kullanıcılar için zayıf nokta sayısı artmakta.

Ofislerde güvenlik önlemlerine önem verilse de bazı noktalarda yapılan dikkatsizlikler sonucunda çok ciddi kayıplar ortaya çıkmakta.

Basit örneklerle açıklama yapmak gerekirse ofisinizde kullanılan bilgisayarlarda güncel bir antivirüs programı kullanılmaması o ağa bağlı olan tüm bilgisayarı erişime açık hale getirebilir. Bu örneğin biraz daha farklı ve genelde yaptığımız hatalardan biri olan versiyonu ise bilgisayarlarımızı korumamıza rağmen ağa bağlı olan yazıcılarımızın ve telefonlarımızın korumasını sağlamamak.

Ağdaki bir açıktan faydalanarak sisteme giren kötü niyetli kullanıcılar ağ erişimi olan yazıcınızdan diğer bilgisayarlara erişebilir yada yazıcı içinde kalmış olan bilgileri kötü niyetli olarak kullanabilir. Ofis ortamında çoğu zaman yazdırma sırasında oluşan bilgiler farkedilmediği sürece uzun süre orada kalabilir. Bu durumda sisteme giren kötü niyetli kullanıcı bu bilgileri ele geçirerek firmanız için tehlikeli bir durum oluşturabilir.

Bu durum aslında teknoloji haberlerinde sıkça duyduğumuz sızıntı haberlerinin de ortaya çıkmasına olanak sağlıyabiliyor. Geliştirmiş olduğunuz yeni bir ürünün özelliklerinin yazıcınızda kalan bilgiler ile başkalarının eline geçmesi firmanızı zor duruma sokabilir.

Chip Online hazırlamış olduğu yazıda bu örneklere ve önlemlere detaylı açıklamalar ve önemler sunmuş.  Bunun dışında bizim bu tarz durumlarla karşılaşmamanız sizlere en büyük tavsiyemiz ağa bağlı olan tüm bilgisayar ve mobil cihazlarınızda güncel koruma programı kullanmanız ve bu programların ayarlarında yazıcı kontrolünü de etkinleştirmeniz.

Bu basit önlemleri alarak ağ güvenliğinizi arttırmak için önemli ölçüde güvenlik sağlamış olursunuz. Konu ile ilgili olarak aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz…