Kötü Tavşan (Bad Rabbit) Nedir?

“Kötü Tavşan” olarak adlandırılan bu bilgisayar virüsü, bugüne kadar karşılaştığımız diğer virüsler gibi, kötü amaçlı olarak hazırlanmış bir bilgisayar programıdır.

Bu kategoride yer alan programların bir çok çeşidi mevcuttur. Peki “Kötü Tavşan” bunlardan hangi gruba giriyor? Bu virüs bilgisayarımıza nasıl bulaşır? Korunmak için almamız gereken önlemler nelerdir?

“Bad Rabbit” olarak adlandırılan bu virüs, fidye yazılımı kategorisine giren bir virüs olup, bilgisayarınıza bulaştığında, sabit diskte kayıtlı bulunan dosyaları, şifreliyor. Daha sonra size 48 saat süre veriyor. Bu süre içerisinde yaklaşık 280$ (0.05 Bitcoin) bir ödeme yapmazsanız, dosyalarınız ve verileriniz kullanılamaz hale geliyor.

Ödemeyi yaptığınız takdirde, her bilgisayar için farklı olan bir anahtar parola gönderiyorlar ve bu parola ile dosyalarınızı, tekrar kullanılabilir hale çeviriyorsunuz.

Kötü Tavşan bilgisayara nasıl bulaşır?

Bu virüs kodları öncelikle, güvenlik açığı bulduğu internet sitelerine bulaşıyor. Siz o virüslü sitelerden birini görüntülerken, bilgisayarınızda bulunan Adobe Flash Player uygulamasını güncellemeniz gerektiğine dair bir mesaj çıkıyor.

Adobe Flash Player, web sayfalarında bulunan bazı videoları oynatmak veya bazı web tabanlı oyunları oynamak için sunulan, ücretsiz bir yazılım.

Siz bu yazılımı güncelleme onayı verdiğinizde, bilgisayarınıza bir program dosyası yükleniyor ve bu aşamada virüs (Kötü Tavşan) bilgisayarınıza ulaşmış oluyor.

Her ne kadar, davranış olarak, önceki yıllarda hızla yayılan WannaCry ve NotPetya virüslerine benziyor olsa da, yayılma hızı açısından oldukça yavaş olduğu söylenebilir.

Rusya ve Ukrayna’daki bilgisayarlar tespit edilen bu virüsün, yakın bir sürede, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde de etkili olacağı tahmin edilmektedir.

Korunmak için almamız gereken önlemler nelerdir?

  • Bilgisayarınıza, güvenilir olmayan kaynaklardan yazılım veya yazılım güncellemesi indirmeyin. Özellikle “Flash Player” güncellemesi.
  • Bilgisayarınızdaki verileri, bilgisayarınızın diski dışındaki bir ortama yedekleyin.
  • Birbirine yerel ağ / data kablosu ile bağlı olan bilgisayarlarda, bilgisayarlar arası ağ paylaşımlarını ve dosya erişim yetkilerini gözden geçirin.
  • Özellikle web sayfalarında gezerken; her karşınıza çıkan mesaj penceresinde “Ok / Tamam” butonuna tıklamadan önce bir kere daha düşünün ve mümkün olduğunca tıklamadan önce neye onay verdiğinizi okuyup sonra karar verin.

Konuyla ilgili merak ettiğiniz ve sormak istedikleriniz olursa, yazımızın alt kısmındaki alandan soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Tavşansız bir hafta dileklerimle.