NFC Teknolojisi

0
2655

Günümüzde kullanılan bir çok mobil aygıtta var olan NFC, yani Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi ) teknolojisinden nasıl faydalanabileceğimizi biliyor muyuz?

NFC, en son Apple firmasının yeni nesil cihazı iPhone 6 üzerinde de kullanıcılara sunulduğundan beri, yaygınlaşması daha da büyük bir hız kazanmıştır. Artık bir çok üretici, NFC modülünü teefonlara standart bir donanım olarak sunmaya başlamıştır.

Ulaşımda; bir yerden başka bir yere giderken, kullandığımız toplu taşımalarda, akbil ve benzeri ücret ödeme malzemeleri yerine ve ödemelerimizi yaptığımız kredi kartlarımızın yerine, bu teknolojiye sahip cihazları kullanmaya başlamak için çok da uzun bir zaman beklememiz gerekmeyecek gibi görünüyor.

Yüksekokul ve üniversitelerdeki öğrenci kimlikleri, spor salonu vb. yerlerde kullanılan üye kimlikleri, site ve toplu konut gibi yerlere giriş çıkış kartları gibi örneklerle, NFC teknolojisinin kullanım alanlarını çoğaltmak mümkün.

NFC Çalışma Prensibi

NFC, diğer kablosuz iletişim teknolojilerinden farklı olarak, 2-4 cm. gibi oldukça kısa mesafelerde çalışmaktadır. NFC teknolojisi ile haberleşen cihazların haberleşme frekansı 13.56 MHz seviyesindedir. Mesafenin bu kadar kısa tutulmasındaki temel amaç, güvenliktir.

Günümüzde kullanılan, bluetooth wi-fi gibi kablosuz teknolojiler, uzak mesafede fazla miktarda bilgi göndermek ve almak için tasarlanmışlardır. Mesafe uzak olduğunda, arada başka kablosuz cihazlar da yer alabilir. Yetkisiz bu cihazların bilgilerimize ulaşmaması için de, bağlantılar şifre ile korunmakta, şifreyi bilmeyen kablosuz cihazlar bağlantı kuramamaktadır.

NFC teknolojisinde böyle bir koruma bulunmamaktadır. Birbirine yakınlaştırılan NFC özellikli cihazlar, hiçbir şifreye gerek duymadan haberleşmektedirler. Burada amaç hızlı bir iletişim kurup işlemleri hızlandırmaktır. (100 mili saniye gibi bir süre)

NFC cihazlara ilişkin diğer bir özellik, pasif yapıda olabilmeleridir. Yani, haberleşecek taraflardan birisi elektrik kaynağına bağlı değilse, pasif olarak nitelendirilir. Konuyu bir örnekle açıklayacak olursak; cep telefonu ile ödeme yapacağınız zaman, telefonu pos cihazına yakınlaştırdığınızda, yapacağınız ödeme işleminde, her iki taraf da aktif durumdadır. Benzer şekilde, mağazada gördüğünüz bir nevresim takımı üzerindeki etikete telefonunuzu yakınlaştırdığınızda, ekranda nevresim takımının özelliklerini görürsünüz. Bu haberleşmede telefonunuz aktif, nevresim takımı ambalajı üzerindeki NFC uyumlu etiket pasif özelliktedir.

Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı üzere, NFC ile yapılacak işlemlerde, haberleşecek bir tarafınelektrik kaynağına bağlı olması yeterli oluyor.

Her ne kadar günümüzde, ağırlıklı olarak ödeme sistemlerinde, “Temassız Ödeme” adıyla kullanılsa da, yakın gelecekte akıllı evlerin kapılarını açmak, otel odalarının kapılarını açmak, üye olunan spor salonlarına girmek vb. işlerde de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayacağı bir gerçek.

Son olarak diyebiliriz ki; günümüzde teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir hızla bizlere hizmet etmeye ve bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Zamanın bize başka neler getireceğini hep beraber izlemeye devam edelim. Konuyla ilgili yorum ve sorularınız olursa, paylaşımlarınızı beklerim. Bir sonraki makalemizde buluşmak dileğiyle.