Prostata İyi Gelen Faydalı Besinler

0
2463

Prostat erkek üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu bez, bir bireyin yaşamı boyunca genişler ve ilerleyen yıllarda bir dizi sağlık problemine neden olabilir.

Prostat bezinin sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olan kimi gıdalar vardır. Orta yaşlı erkekler, prostat bezinin sağlıklı bir şekilde çalışması için bu harika gıdalardan bazılarını diyetlerine dahil etmeliler.

Prostata Faydalı Besinler

1. Tohum ve Kuruyemişler

Ceviz ve badem, selenyum adı verilen sağlıklı bir mineral ile yüklüdür. Selenyumun, prostat bezinin sağlığının korunmasında yardımcı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca kuruyemişler prostat sağlığının iyileşmesinde görev alan antioksidanlar içerir. Tohumlar ise, prostatın en bilinen nedeni olan kabızlığı hafifleten lignin gibi lifler içerir.

Kuruyemiş ve tohumlar, omega 3 yağ asidi ile alınan prostaglandin gibi önemli moleküller de içerir. Bu moleküller iltihap karşıtıdırlar. Kuruyemişler aynı zamanda prostat kanseri riskini azalttığı bilinen zengin bir fito östrojen kaynağıdır.

2. Yağlı Balıklar

Somon gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Omega 3 yağ asidinin kolesterol seviyesini düzenlemede ve kan basıncını düşürmede rol aldığı bilinmektedir.

Uzmanlar genellikle prostat sağlığını korumak için hayvan kaynaklı yağ alımını azaltmayı öneriyor ancak omega 3 bakımından zengin bir diyet aslında prostat sağlığının iyileştirilmesinde faydalı olabilir. Yeterli miktarda omega 3’ü alabalık, ringa ve somon balığından alabilirsiniz.

Fırınlanmış yağlı balık tüketimini alışkanlık haline getirebilirsiniz.

3. Soya Peyniri – Tofu

Soya, prostat bezinin aşırı büyümesinin ana nedeni olan dihidrotestosteron (erkeklik hormonu) üretimini azaltma işlemi görür. Bu peynir, diyetinize ekleyebileceğiniz en uygun soya ürünlerinden biridir. Kullanılabileceği birçok yemek tarifi vardır. Soya sütü de aynı etkiyi gösterecektir.

4. Chia Tohumu

Belli bir yaştan sonra erkekler, prostat sağlığı için iyi olmayan işlenmiş veya kırmızı et tüketimini azaltmalıdır. Kırmızı etin yerini, prostatın sağlıklı çalışmasında görev alan önemli besin maddeleri ile yüklü chia ve kenevir tohumu gibi proteinli bitkiler almalıdır.

Chia tohumu çeşitli aperatiflerin üzerine serpilebilir veyafarklı tariflerde kullanılabilir.

5. Siyah Fasulye

Siyah fasulye, zengin bir besin kaynağıdır. Diyetinizin bir parçası olarak her gün bir fincan siyah fasulye tüketirseniz, sağladığı yaklaşık 15 gram protein ve 15 gram lif ile prostat sağlığını iyileştirdiğini göreceksiniz. Geleneksel etli yemeklerin tüketimini azaltmanız da bu süreci hızlandıracaktır.

Siyah fasulyeyi salatalarınıza katabilirsiniz.

6. Et Suyu ve Çay

Sıvıların sindirimi kolaydır ve sıvı gıdalar tüketiminin prostat bezinde toksin birikimini azalttığı biliniyor.

Et suyu, mineral ve vitamin kaynağı besinlerle doludur. Sindirimi kolaydır ve kalori alımına sebep olmadan uzun süreli doyum hissi verir. Çayın da prostat sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Özellikle yeşil çay, antioksidan özelliği ile prostat sağlığına katkıda bulunur. Yeşil çay, çeşitli hastalıklardan sorumlu olan serbest radikallerin onarımına yardımcı olur.