SEO Başarısını Arttıran Faktörler

3
7076

Yeni veya eski bir web sitesini arama sonuçlarında ön sayfalara taşımak için sadece SEO yapmanız yeterli değildir. Google Webmaster Araçları’nda bu konu hakkında birkaç madde sıralanmış.

İçeriği arama motorları için, para kazanmak için değil ziyaretçiler için yapın. Yani ilk amacınız web sitenize özgün içerik girerek geliştirmek olsun.
Arama sonuçlarında ön plana çıkmak için paravan siteler açmayın, bırakın millet sizi taklit etsin. Siz kendi sitenizi geliştirmeye odaklanın.
Ziyaretçilerinizi kandırmayın! Haber başlığında “İstanbul’da deprem oldu” deyip, 50 yıl önce ki depremi paylaşmayın.
Web sitenizde yazdığınız içerikler diğer sitelerden bağımsız olsun demiyoruz, fakat özgün olsun. Herkes birisinden ilham almalı, birisine özenmeli. Fakat copy-paste içeriklerin web sitenize faydasından çok zararı olacaktır.

Web Sitenizi Olumsuz Etkileyecek Faktörler

Kırık Linkler: Arama sonuçlarında ve web sitenizde bulunan kırık linkler olumsuz faktördür. Sitenizde 404 hatalı sayfaların olmamasına dikkat edin. Varsa bile yönlendirme yaparak bu sorunu gidermeye çalışın.
Yazım Hataları: Edebiyat sınavındaymışsınız gibi düşünün. Web sitenize girmiş olduğunuz içeriklerde dilbilgisi ve yazım hatalarından kaçının. Herkes hata yapıyor, gözümüzden kaçırdığımız zamanlar tabii ki de oluyor.
1 Sayfada 123 Tane Reklam: AdSense kullanıyorsanız zaten bunu yapamazsınız, fakat diğer firmalar buna izin verebiliyor. Para kazanacağım diye sayfaya çok sayıda reklam yerleştirmek ziyaretçilerinizin siteden ayrılmasına neden olacaktır.
Sayfa Yüklenme Hızı: Google’nin özellikle dikkat ettiği bir unsur. Web sitenizin sayfalarının 5 saniyeden daha az sürede açılmasına dikkat edin. Bu faktör sizi arama sonuçlarında da gerilere sürükleyecektir.
URL Yapısı: “siteniz.com/başarınızı-arttıran-faktörler” şeklinde Türkçe karakter içeren linkleri düzeltin, Google arama sonuçlarında olumsuz etki yaratır.

3 YORUMLAR

  1. SEO uyumlu sitelerde, google a uygun olması için dikkat edilmesi gereken kaç özellik var acaba?

  2. Maddeler halinde sıralayacak olursak, bu noktalar 50’yi geçer. Ancak bizim için bunlardan minimum 11 tanesi önemlidir. Bu konulara hakim bir SEO uzmanı size konuyla ilgili daha detaylı bilgi verecektir.

Comments are closed.