Sıkça Sorulan Sorular

Müşterilerimiz tarafından bizlere sorulan bazı soruları burada derleyip, sizlerle paylaşmak istedik. Sizin de cevaplanmasını istediğiniz sorularınız olursa, tarafımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Arama motoru pazarlaması anlamına gelen SEM, arama motorlarında aratılan kelimelerle ilgili reklamların, sayfanın üst veya yan kısmında görünmesi adına yapılan işlemlerdir. SEM işlemi, reklam kampanyaları açısından oldukça önemlidir. Bu sayede web sitesi sahipleri, reklamlarının Google kullanıcısı kişilerce görülmesini sağlarlar.
SEM, firmalara ve bireysel kullanıcılara reklam yapma fırsatını oldukça kolaylaştıran bir altyapı sunmaktadır.

Site haritası; web sitemizi oluşturan sayfaların yapısı, içeriği, türü ve konumu hakkında arama motorlarına düzenli bilgi ileten bir altyapıdır.
Google, yandex, bing gibi arama motorlarından daha etkin bir şekilde faydalanabilmemiz ve ürün hizmetlerimizle ilgili arama yapan kişilerin sitemize daha hızlı ulaşmalarını sağlamak için bu yapı önemlidir.
Site haritası olmayan web sayfalarını da, arama motorları bulup taramakta ve kayıt altına almaktalar, ancak çoğu zaman bu işlem verimsiz bir şekilde yapılmaktadır.
Sitemizin ürün ve hizmetlerimizle ilgili aramalarda üst sıralarda çıkması için, site haritasının varlığı ve bildirimide önem arz etmektedir.

Günümüzde, internete bağlanabileceğimiz ve web sayfalarını görüntüleyebileceğimiz bir çok teknolojik cihaz bulunmaktadır. Her bir cihazın farklı özellik ve ekran ebatları bulunmaktadır.
Bu kadar farklı ebatlara sahip ekranlarda düzgün ve düzenli görünecek web sayfası bulmak neredeyse imkansızdır.
Mümkün olduğunca fazla sayıda ekranda, düzgün görünenecek şekilde yapılan site tasarımına Responsive Tasarım adı verilmektedir.
Bir sitenin responsive özellikli olması için, site tasarımı yapılırken uygun programlama kodları kullanılması gereklidir.

Flash animasyon, 2000 li yıllara doğru piyasaya çıkmış, 2000 – 2010 yılları arasında; oyun sitelerinden büyük global firmaların sitelerine bir çok web sayfası tasarımında kullanılmış, vektörel tabanlı bir grafik animasyon altyapısıdır.
2010 yılına doğru popülerliğini kaybettiği için, bir çok sitede nadiren kullanılmaktadır.
Grafik animasyonlarını oynatan program eklentisinin sıklıkla güncellenmesine rağmen, farklı mobil cihazlarla uyumsuzluk sorunu devam ettiğinden, genelde tercih edilmemektedir.
2007 yılnda, youtube firmasının önderliğinde; en sık kullanılan flash animasyonlarının tasarlanabileceği HTML 5 standartlarının ilk adımları atılmış, günümüzde özellikle son 1,5 yılda tasarlanan sitelerin altyapılarında bu kodlama yapısı tercih edilmiştir.

SEO İngilizce “Search Engine Optimization”, yani “Arama Motoru Optimizasyonu” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır.
Bu kısaltmanın kapsamı oldukça geniştir. Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorlarında sitelerin veya web sayfalarının üst sıralarda çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.
Görünüm olarak, SEO çalışması yapılmış ya da SEO çalışması yapılmamış sitelerin hiçbir farkı bulunmamaktadır.
Farklılık sitelerin arka planında bulunmaktadır ve bu da sitelerin ulaşılabilirliğini etkilemektedir.

Hazır web sitesi, tasarımı önceden yapılmış, kullanıma hazır ve 1-2 gün içerisinde hizmete açılabilen web sitelerine denir.
Hazır web siteleri ile çok kısa bir süre içinde profesyonel görünümlü bir web sitesine sahip olabilirsiniz.
Avantajları:
– Kullanımı teknik bilgi gerektirmediği için, bir çok kullanıcı tarafından içeriği düzenlenebilir.
– Hızlı bir şekilde bilgi girişi yapılıp; 1-2 gün gibi kısa bir sürede yayına alınabilir.
– Sayfa düzenleme ve güncellemesini öğrenmek ve uygulamak çok kolaydır.
– Bir işletmenin ihtiyaç duyacağı temel ürün ve hizmet içeriğini tanıtmak için yeterlidir.
Dezavantajları:
– Esnek bir yapıya sahip olmadığı için, genelde standart başlık ve bölümler dışında bölüm eklemek mümkün olmamaktadır.
– Altyapıyı sunan firmaya ödenen yıllık ücret, genelde normal bir web sayfası yıllık giderinden daha fazla olmaktadır.
– Aynı ana bilgisayar üzerinde çok fazla sayıda farklı web sayfası aynı altyapıyı kullandığından siteler normalden daha yavaş olabilmektedir. – Google, yandex, bing gibi arama motorlarında, hedeflenen aramalarda üst sıralarda çıkmak için yapılabilecek, SEO çalışmaları daha kısıtlıdır, buna bağlı olarak sitenin popülarite ve bulunabilirliği daha düşük olmaktadır.

Alan adı, internet üzerinde kullanılabilecek bir internet adresinin kullanım haklarını ifade eder.
O an, başkaları tarafından alınmamış, boşta olan alan adları; isteyen kişi tarafından bazı sınırlamalar dahilinde alınabilmektedir.
Alan adı ile ilgili ödemeler yıllık periyotlarda yapılmaktadır.
Uzantısı “.com” olan alan adları, herhangi br sınırlama olmaksızın isteyen kişi tarafından hızlı bir şekilde alınabilmesine rağmen, “.com.tr” uzantılı alan adı taleplerinde, istenen alan adı isminin sahipliğini belgeleyecek bir belge gerekmektedir.

Web siteleri; hazırlanan içeriklerin diğer insanlarla paylaşımı amacıyla hazırlanmaktadır.
Hazırladığımız bu içeriklerin 7/24 ulaşılabilir olması için, hazırladığımız veya hazırlattığımız web sitesine ait dosyaların, internete sürekli bağlı ve hiç kapatılmayacak bir bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir.
Biz ev veya işyerindeki bilgisayara web sitemizin dosylarını yükleyip, bilgisayarımızı sürekli açık tutmak yerine, bu hizmeti veren telekomünikasyon firmalarının bilgisayarlarından yıllık olarak yer kiralıyoruz.
Yapılan bu kiralama işlemine web hosting veya web barındırma hizmeti adı verilmektedir.

Kişisel Web Siteleri
Genellikle kişilerin kendi yazı, makale, resim, video, biyografi ve CV gibi kişisel içeriklerini paylaştıkları sitelerdir.
Kurumsal Web Siteleri
Firmaların mevcut veya yeni potansiyel müşterilere ulaşarak, kendi ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla tasarlanmış sitelerdir. Bu grupta yer alan sitelerde online satış bulunmamaktadır.
Haber ve İçerik Paylaşım Siteleri
Basın yayın organlarına ait siteler, internet haber siteleri, yemek tarifi siteleri, el işi vb. hobi siteleri bu kategoride yer almaktadır. Bu sitelere; genellikle birden fazla editör tarafından, sıklıkla içerikler eklenmekte ve ulaşılan içerikler genellikle güncel olmaktadır. Bazı durumlarda 1 saat gibi bir sürede onlarca içeriğin eklendiği dahi görülmektedir.
E-Ticaret Siteleri
Ürün veya hizmet satışı yapmak amacıyla kurulmuş olan sitelerdir. Katalog şeklinde ürünler yerleştirilerek site ziyaretçilerinin beğenisine sunulmakta, satışı yapılan ürünler çoğunlukla kargo ile alıcısına ulaştırılmaktadır.
Forum ve Blog Siteleri
Flash Web Siteleri
Hizmet İçerikli Web Siteleri
Sosyal Paylaşım Siteleri

Diğer sorularınız için iletişim bölümünden tarafımızla irtibata geçebilirsiniz.