Yaz aylarında yakıcı güneş ışığından korunurken, kremlerin yanı sıra şapka, gözlük ve sıkı dokulu beyaz renkli kıyafetlerden yararlanılabilir.
Güneş, en büyük ısı ve ışık kaynağımızdır. Bütün canlıların yaşamında güneşin önemli bir yeri vardır. Fakat cildimizin yaşlanmasında da güneşin çok büyük bir etkisi vardır. Dış faktörler içinde en önemli rol oynayan faktör güneş ışınlarıdır. Cildimiz yıllar boyu güneşe maruz kaldıktan sonra daha soluk, pürüzlü, mat bir görünümde, damarlarda belirginleşmeye neden olabilir. Zamanla cilt lekelerini oluşturması nedeniyle güneşten korunmamız gerekmektedir. Güneş ışınları Ultraviyole A ve Ultraviyole B dalgaları ile cildimize zarar vermektedir. Güneşten korunurken de bu dalga boylarını dikkate alarak, her yaş kesimine göre, cilt tipine göre bir koruma programı düzenlenmelidir.

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Seçimi

Cilt tipimiz 6 tipe ayrılmakla birlikte, güneşten korunmada 3 grupta değerlendirilmektedir. Korunması önemli olan birinci grup sarışın ve kızıllardır. Bu gruptakiler, çok açık tenli, renkli gözlü kişilerdir ve güneşte hiç bronzlaşmazlar, çok çabuk yanarlar. Bu kişilerde koruma faktörü en az 50 olan bir güneş kremi kullanılmalıdır.

İkinci grup kumrallar olarak nitelendirilebilir. Kumrallar hafif bronzlaşırlar, çok fazla yanmazlar, fakat bunlarda da güneş koruma faktörü en az 30 olan kremler kullanmalıdır.

Üçüncü grup ise esmerden zenciye kadar giden koyu tenli kişilerdir ki, bunlar da hiç yanmazlar, çabuk bronzlaşırlar, koruma faktörü en az 15 olan bir ürünle korunması gerekmektedir.

Cilt tipi ne olursa olsun, belli faktörlere dikkat ederek güneşten korunmak gerekir. Özellikle yazın 11.00 ile saat 16.00 saatleri arasında güneş ışınları çok dik geldiği için güneşten sakınmak gerekmektedir. Cildimizin yağlı olmasına göre veya kuru olmasına göre çocuklar, hamilelere ya da yaşlılara göre değişik güneş koruma ürünleri tavsiye edilmektedir.

Güneşten Korunmada Fiziki Koruma Çok Önemli

Özellikle deniz kenarında ve kumsalda yansıyan ışık nedeniyle, gölgede de  güneşten korunmak gerekmektedir, korunmadığımız takdirde güneş yanıkları oluşabilmektedir. Açık renkli kıyafetler giyilmesi önerilmektedir. Güneş kremleri iyi bir kullanımla bile yüzde 80 oranında güneşten korur. Bu nedenle fiziki koruma daima çok önemlidir.

Fiziki koruma dediğimiz zaman şapkalar veya güneş gözlükleri ve sıkı dokulu beyaz renkli kıyafetlerden yararlanılabilir. Güneşten korunma herkes için önerilir ancak, özellikle güneşe duyarlılığı artıran ilaç kullananlarda veya herhangi bir bitkisel ilaç sürenlerde oluşan cilt hassasiyetlerinden dolayı, daha büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında cildiyede görülen bazı hastalıklar veya bazı sistemik hastalıklarda güneşe karşı aşırı hassasiyet oluşmaktadır. Bunların mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirip gerekli korunmanın sağlanması gerekmektedir.

Sadece yaşlanma değil, bunun yanında lekelerin oluşumunda ve birikim sonucu özellikle çiftçiler gibi uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde cilt kanseri özellikle de son yıllarda melanom cilt kanseri riskini artırmaktadır. Her ne kadar D vitamini sentezi için güneşe ihtiyacımız olsa da bu 15 ila 20 dakikalık bir güneşlenme ile sağlanabilmektedir. Bunun dışında güneşin bize zararlı etkilerinden korunmak için bilinçli olunmalıdır. Ve gerektiği zaman bir uzman hekimden yardım alınmalıdır.