Teniste, derslere başlamadan önce en sık sorulardan sorulardan biridir “Nasıl bir raket almalıyız?” sorusu. Raket almakta acele edilmemesien doğrusu. İlk zamanlar kurs mekanı veya hocasından bri raket temin ederek başlamak doğru bir tercih olacaktır. Raket seçimi teniste gerçekten önemli bir konu. Alışveriş merkezlerindeki spor mağazalarına girip raket reyonunu incelerken yıldıran satıcı arkadaşlar var ya! Dokunduğun her malzemeye yorum yaparlar. Kaçınılmaz şekilde raketleri incelerken, her dokunduğunuz rakete “O süper raket, bu da haarika”  gibi yorumlar duyarsınız.

Tenise yeni başlıyorsanız ve hoca seçiminizi doğru yaptıysanız öncelikle hocanızdan yardım isteyin. “Ticari kaygı taşımayan hocanız” oyununuza en uygun raketi seçmenize yardımcı olacaktır. Ancak raketle ilgili birkaç detaydan bahsedip, bu seçimde sizin de etkili olmanızı sağlayalım isterseniz.

Bu işin ustaları hep der ki: “Oyuncu sevdiği raketle başarılı olur. Rengini sevip eline aldığında mutluysa doğru raketi bulmuş demektir”.

Raketle ilgili değişken özellikler:

Raketin sap ölçüsü, gribi: 1.2.3.4.5 şeklinde sıralı giden bu ölçüye göre raketi sapından uç noktada kavradığınızda parmaklarla elin kavrama aralığı yaklaşık bir parmak kadar olmalıdır. Sapı ince olan bir rakete ek grip malzemesi sararak büyütebilirsiniz. Ancak elinize büyük olan bir raketi kullanmanızı sağlık açısından da uygun değildir.

Ağırlık: 240 gramdan 350 grama kadar raket bulabilirsiniz. Sanılanın aksine hafif raket her zaman avantajlı değildir. Bir çiviyi küçük bir çekiçle ve bir de büyük bir çekiçle çakma farkını düşünün (tabi çekici rahat kaldırabiliyorsanız). Teknik oyun beceriniz arttıkça raket rayınız ( çizdiği yol ) daha iyi olacak ve salınım kuvvetinden de yararlanarak ağır raketle daha büyük bir kuvvet uygulayabileceksiniz.  Ayrıca karşıdan gelen vuruş kuvvetinin büyük olma durumunda, ağır raketin tepkimesi güçlü olacağından, kolu anlık ve zamana bağlı sakatlıklara karşı koruyacaktır. Yani anlayacağınız üzere, eğer teknik oyun becerinizi arttıracaksanız, ağır raket doğru tercih olacaktır. Hafif raketi daha hızlı hareket etme amaçlı kullanabilirisiniz, ancak günümüz tenisi kuvvete yönelik ilerliyor.

Balance ( Denge ) noktası: Raketin ağırlık merkezinin sapa olan uzaklığını gösteren ölçüdür. Bu ölçü büyüdükçe ağırlık merkezi raket başına doğru kayacaktır. Raket başı, ağır raketler büyük bir vuruş gücü sağlar ve geriden oyunda avantaj sağlarken file önü ve çabuk raket başı gerektiren durumlar için tercih edilmez.

Raket kafa ölçüsü: Raket başının inç kare olarak yüzey alanıdır. Küçük kafalı raketler daha küçük bir sweet spota (tatlı nokta veya vuruş için ideal nokta ) sahip ama hızlı bir hareket ve kontrol kabiliyeti sağlar. Büyük kafalı raketlerin sweet spotları da büyük dolayısıyla hatayı daha kabul edebilir. Yeni başlayan oyuncularda topun yüzey buluşma kabiliyeti, henüz belirginleşmediğinden büyük kafa tercih edilmesi doğru olabilir. Ancak düzenli bir eğitim sürecine dahil ve gelişme isteğindeyseniz, sürekli raket değiştirmenizi önerilmemektedir. Başlangıçta iyi bir rakete sahip olmak tenis eğitiminiz için de yararlı olacaktır.  Raket kafa ölçüleri: Midsize 90–95 inç arası, Midplus 95–105 inç kare, Oversize 105 inç den büyük şeklindedir. Büyük kafa raketleri, yeni başlayan ve kontrol güçlüğü yaşayanlar dışında önerilmemektedir.

Raket kordaj gerginliği (Tel tansiyonu) : Raket kordaj gerginliği isteğinize göre yapılır. Gerginlik arttıkça tepkime azalacağından topu az itecek, gücü azaltacak ve kontrolu arttıracaktır. Tansiyon düşükse tepkime daha çok dolayısıyla itme ve kuvvet daha çok kontrol daha güç olacaktır. Sanıldığının aksine, profesyonellere yönelik bir seçim yoktur. Yani düşük tansiyonla oynayan profesyonel oyuncular kadar, yüksek tansiyonla oynayanlar da vardır.