lDünya Sağlık Örgütü diyor ki; yulaf kepeği protein açısından yağ ve süt kadar önemlidir. Başta Dukan diyeti olmak üzere bir çok diyette kullanılır. Ancak sadece diyette değil, günlük yaşamın içerisine sağlık için eklenmesi gereken bir besindir.

Yulaf kepeğinin içinde neler mi var?

Demir, magnezyum, manganez, çinko, E vitamini ,tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerini içermektedir. Aynı zamanda selenyum kaynağıdır. Selenyum vücut için önemli, astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Faydalarına da bakalım;

Kolesterol:

En önemli özelliklerinden biri kolesterolü düzenlemesidir. Böylece kalp krizi riskini azaltır. Protein alımının kolesterol seviyesini arttırması endişesine karşın yulaf kepeği atlanmaması gereken bir besin kaynağıdır.

Kilo Kontrolü:

Önemli bir beslenme desteğidir, yüksek lif oranı sayesinde mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler, uzun süreli tokluk hissi yaratarak kilonuzu da kontrol eder.

Mide Bağırsak Çalışması

Bağırsak ve sindirim sistemine yardımcı olur. Kabızlığı önler. Düzenli yulaf kepeği tüketimi sayesinde sindirim sisteminde belirgin iyileşme sağlar.

Tokluk Hissi

Yulaf kepeğinin tükürük ve mide suyu ile birlikte şişmesi sonrasında 1 yemek kaşığı yulaf kepeği hacminin 25 katı kadar sıvı emerek 375 gramlık bir top haline gelir.Böylece uzun süre tokluk hissedersiniz.  Kahvaltıda yulaf tüketilmesi öğlen daha az yemenizi sağlar.

Diyabet

Diyabet içinse yulaf kepeğinin karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak yemekten sonra kan şekeri seviyesini düşük tutar. 6 hafta boyunca düzenli kullanılması dahilinde kan şekeri düzeylerini olumlu etkilemiş olduğu saptanmıştır.

Atletik performans

Uzun süreli egzersizler öncesi yulaf kepeğinin tüketilmesi metabolizma üzerinde olumlu etki yaratarak performansı arttırdığı yolunda bilimsel çalışmalar mevcuttur.